Najczęstsze przyczyny zaburzeń erekcji u mężczyzn

Kategoria: Blog

Chociaż zaburzenia erekcji to dla mężczyzn temat wstydliwy, stanowią dolegliwość zdrowotną taką samą jak wrzody żołądka, angina, czy kamienie nerkowe – wymagają wizyty u lekarza. W momencie, kiedy pojawiają się tego rodzaju problemy, wstyd musi ustąpić miejsca zdrowemu rozsądkowi, a mężczyzna powinien udać się na konsultacje urologiczne w celu zidentyfikowania przyczyny schorzenia oraz podjęcia stosownej terapii. Jest to jedyna szansa na to, aby w odpowiedni dla zdrowia sposób pozbyć się przykrych dolegliwości.

Dlaczego pojawiają się problemy z erekcją?

Nie ma jednej przyczyny zaburzeń erekcji. Tego rodzaju problemy mogą pojawić się u mężczyzn na wielu etapach ich życia i w różnych okolicznościach. Co ważne, stałe lub nawracające kłopoty z osiągnięciem lub/i utrzymaniem erekcji dotyczy nawet co drugiego mężczyzny. Nie zawsze jest to objaw poważniejszych chorób rozwijających się w organizmie, niekiedy kłopoty pojawiają się pod wpływem stresu, przepracowania, zmęczenia itp.

Do najczęściej występujących przyczyn zaburzeń erekcji zaliczamy m.in.:

  • złą dietę i brak odpowiedniej ilości ruchu
  • palenie papierosów
  • stosowanie sterydów
  • stres i zmęczenie wynikające z przepracowania
  • dolegliwości kardiologiczne

Trzeba również dodać, że problemy z erekcją u młodych mężczyzn wynikają z nieco innych przyczyn niż u osób starszych, ale bez względu na wiek zawsze zalecane są konsultacje z lekarzem urologiem.

Problemy z erekcją u młodych mężczyzn

Większość problemów z erekcją u młodych mężczyzn ma podłoże w psychice. Mogą też wynikać z zaburzeń w funkcjonowaniu układu nerwowego i gospodarce hormonalnej. Stres, nadmiar pracy, długotrwałe zmęczenie, uczucie presji, konflikty w związku, utrata bliskiej osoby itp. – powodów może być wiele i mogą one odcisnąć piętno również na życiu seksualnym. Bardzo często na tego rodzaju dolegliwości skarżą się również osoby borykające się z depresją i nerwicą oraz uzależnieniem od alkoholu lub innych substancji odurzających.

Problemy z erekcją u mężczyzn po 40. roku życia

U pacjentów po 40. roku życia problemy z erekcją zwykle wynikają z naturalnych procesów starzenia się organizmu. Przyczyną jest też obniżony poziom testosteronu i dehydroepiandrosteronu (DHEA). W starszym wieku dodatkowo duży wpływ na zaburzenia erekcji mogą mieć rozwijające się choroby, takie jak m.in. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, schorzenia układu nerwowego, choroby układy płciowego, zaburzenia endokrynologiczne itd.