Co oznaczają guzki i zgrubienia na jądrach?

Kategoria: Blog

Guzki i zgrubienia na jądrach niekoniecznie oznaczają nowotwór, niemniej zawsze warto odwiedzić gabinet urologiczny w celu ustalenia przyczyny i charakteru powstałej zmiany. Do innych nieprawidłowości, które wymagają wykonania stosownych badań, zaliczamy też zmieniony kształt jądra, bolesność, a także wyraźne różnice w wielkości obu jąder.

Jakie choroby objawiają się zgrubieniem na jądrze?

Zgrubienie na jądrze może oznaczać wiele różnych schorzeń, które nie są bezpośrednio związane ze zmianami nowotworowymi. Do jednej z nich zaliczamy zapalenie jądra, które objawia się bólem w okolicy jąder, zaczerwienieniem i obrzękiem moszny, wysoką gorączką. Przyczyną zapalenia jest infekcja wirusowa, bakteryjna lub innymi patogenami chorobotwórczymi przenoszonymi drogą płciową. Zgrubienie może pojawić się również w przypadku zapalenia najądrza, które dodatkowo objawia się bólem moszny i obrzękiem jądra po jednej stronie. Dodatkowo pojawia się również ból i szczypanie cewki moczowej na końcu penisa.

Zgrubienia towarzyszą również skrętom jądra, które wymagają interwencji chirurgicznej. Do skrętu dochodzi pod wpływem obrotu jądra wokół własnej osi. Najczęściej dochodzi do niego po gwałtownym wysiłku fizycznym. Występuje wówczas bardzo silny ból.

Kolejnym schorzeniem powodującym zgrubienia jest torbiel jądra. Zmiany na jądrze są wówczas miękkie i elastyczne. Torbiel może sprawiać też, że jądro jest bolesne. Inną, niegroźną, ale wymagającą bacznej obserwacji, jest wodniak jądra. Pojawia się w wyniku nagromadzenia płynu w obrębie worka mosznowego. Może pojawiać się nawet u małych dzieci. U dorosłych mężczyzn może stanowić powikłanie po zapaleniu lub urazie jądra. Wodniak najczęściej ustępuje samoistnie, jeśli jednak problem nie ustępuje, może być konieczne podjęcie leczenia operacyjnego.

Guzek na jądrze, który może wskazywać na nowotwór

Guzek na jądrze może (chociaż nie musi) świadczyć o rozwijającym się nowotworze. Do najważniejszych objawów zaliczamy: powiększenie i ból jądra, rozpieranie w obrębie moszny, wyraźną różnicę w wielkości jąder, zmiana konsystencji i kształtu jądra, stwardnienia i zgrubienie na jądrze.

Do złośliwych nowotworów jądra zaliczamy m.in. raka zarodkowego, kosmówczaka, potworniaka, nowotwory wywodzące się z komórek płciowych i podścieliskowych (rzadziej występujące).