Diagnostyka prostaty: USG

Kategoria: Blog

USG, czyli badanie ultrasonograficzne, jest jedną z najczęściej wykorzystywanych metod diagnostycznych umożliwiającym obrazowanie prostaty, czyli narządu określanego również gruczołem krokowym lub sterczem. Dzięki temu badaniu można dokonać dokładnych pomiarów gruczołu krokowego, co stanowi istotne kryterium dalszego postępowania terapeutycznego. Co ważne, USG prostaty cechuje niewielka inwazyjność.

Na czym polega badanie USG prostaty?

Badanie USG przeprowadzane w celu obrazowania prostaty można wykonywać przez odbyt lub przez powłoki brzuszne. Pierwsza metoda określana jest mianem TRUS (transrectal ultrasounds) ze względu na dostęp, z którego jest wykonywane (transrectal – przez odbytnicę). Zalecana jest w przypadku podejrzenia raka gruczołu krokowego oraz niektórych chorób zapalnych prostaty. Badanie USG jamy brzusznej z oceną wielkości gruczołu krokowego można wykonać, gdy prowadzona jest diagnostyka w celu zidentyfikowania przerostu prostaty.

Żadna z tych metod nie jest inwazyjna i nie dochodzi do przerwania tkanki łączne. W obu przypadkach cała procedura badania jest dość krótka, a wyniki otrzymuje się bezpośrednio po badaniu. USG prostaty nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Trzeba jednak pamiętać, że USG przez powłoki brzuszne wykonuje się przy pełnym pęcherzu, więc pacjent powinien wcześniej wypić ok. 1 l płynów (najlepiej wody mineralnej).

Wskazania do USG prostaty

USG prostaty wykonywane jest w gabinecie urologicznym na zlecenie lekarza urologa. Ma na celu określenie wielkości, objętości i ogólnego stanu gruczołu. Do najważniejszych wskazań do badania zaliczamy m.in.:

  • ocenę gruczołu krokowego u pacjentów leczonych na łagodny przerost prostaty
  • dodatkowa diagnostyka u pacjentów z wynikami badań PSA odbiegającymi od normy
  • dodatkowe badanie diagnostyczne pod kątem raka prostaty
  • badanie profilaktyczne u pacjentów obarczonych genetycznie ryzykiem wystąpienia zmian nowotworowych gruczołu krokowego

Co więcej, USG prostaty TRUS wykonywane jest w celu pobrania wycinków do biopsji celowanej.