Rak stercza a genetyka

Kategoria: Blog

Rak stercza, zwany również rakiem prostaty lub gruczołu krokowego, rocznie diagnozowany jest u ponad 15 tys. mężczyzn w naszym kraju. Niestety statystyki te z każdym rokiem rosną, dlatego tak istotne znaczenie mają regularne kontrole urologiczne. Ważnym aspektem jest też poznanie przyczyn występowania tego nowotworu i okazuje się, że ogromne znaczenie ma tutaj genetyka.

Predyspozycje genetyczne przy raku stercza

Badania z ostatnich lat pokazują, że na raka prostaty istotny wpływ mają czynniki genetyczne. Jeśli więc w rodzinie wcześniej pojawiały się jego przypadki, zwłaszcza u krewnych pierwszego stopnia, czyli ojca, brata albo stryja, ryzyko to wzrasta. Co interesujące, nosicielką wadliwego genu może być również matka.

Zgodnie z badaniami, jeśli u członków rodziny zdiagnozowano raka prostaty, wówczas ryzyko zachorowania wzrasta nawet trzykrotnie. Dodatkowo pojawia się też postać prawdziwie dziedziczna tej choroby występująca w młodszym wieku, przed 55. rokiem życia. Obejmuje ona nawet do 40 proc. wszystkich przypadków zachorowań.

Inne predyspozycje do raka stercza

Podobnie jak w przypadku innych nowotworów, na ich rozwój ma wpływ nie tylko genetyka, ale również szereg innych czynników, w tym wiek. W przypadku raka prostaty średni wiek zachorowania przekracza 70 lat, zaś po 80-tym roku życia komórki nowotworowe obecne są już u większości mężczyzn.

Ryzyko jego wystąpienia zwiększa się też w skutek diety bogatej w tłuszcze zwierzęce. Niebezpieczeństwo zachorowania zmniejsza natomiast dieta bogata w witaminę E, czy spożycie likopenu znajdującego się w pomidorach oraz soi. To z tego powodu wskaźnik zachorowalności na raka gruczołu krokowego jest niższy u Japończyków oraz Chińczyków.

Szybkie wykrycie zwiększa szanse na wyleczenie

Podobnie jak w przypadku innych chorób nowotworowych, niezbędne jest szybkie wykrycie ewentualnych zmian. Wówczas leczenie raka prostaty jest zdecydowanie skuteczniejsze i daje szansę na powrót do zdrowia. Z mojej praktyki lekarskiej wynika jednak, że panowie najczęściej trafiają do gabinetu późno, gdy objawy są już mocno nasilone.

Te ostatnie to przede wszystkim zwiększona częstotliwość oddawania moczu, ból w trakcie jego oddawania, a także krwiomocz.

Jak widać genetyka odgrywa dużą rolę w przypadku raka stercza, co wcale nie oznacza, że mężczyźni z historią tego nowotworu w rodzinie są na niego skazani. Profilaktyka, zdrowy tryb życia oraz prawidłowa dieta znacząco ograniczają ryzyko zachorowania.