Czym jest nowotwór prostaty?

Kategoria: Blog

Rak gruczołu krokowego, czyli nowotwór prostaty występuje bardzo często – szacuje się, że jest obecnie drugim pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym rozpoznawanym u mężczyzn w Polsce, i ustępuje jedynie rakowi płuca. Dodatkowo w Polsce zachorowalność na ten nowotwór szybko się zwiększa – każdego roku notuje się około 2–2,5% więcej nowych przypadków tej choroby niż w poprzednim. Czym jest nowotwór prostaty?

Nowotwór prostaty – co to?

Rak gruczołu krokowego albo inaczej nowotwór prostaty to nowotwór złośliwy rozwijający się w gruczole krokowym, nazywanym inaczej sterczem albo prostatą. Gruczoł ten jest nieparzystym narządem mięśniowo-gruczołowym będącym częścią męskiego układu płciowego. Jego specyficzna wydzielina jest nośnikiem plemników. Znajduje się on w miednicy u mężczyzn (nie występuje u kobiet), nieco poniżej pęcherza moczowego, do przodu od odbytnicy, i otacza cewkę moczową. Dokładne przyczyny rozwoju raka gruczołu krokowego nie są znane. Wiadomo, że występowanie tego rodzaju nowotworu wiąże się przede wszystkim ze starszym wiekiem oraz czynnikami genetycznymi. Badania pokazały, że w rodzinach, w których występuje mutacja genu BRCA, zwiększa się ryzyko zachorowania przez kobiety na raka piersi i raka jajnika, a u mężczyzn właśnie na nowotwór prostaty.

Rodzaje nowotworów prostaty

95% nowotworów złośliwych gruczołu krokowego to tak zwane gruczolakoraki, czyli raki gruczołowe. W sterczu mogą się rozwijać również inne nowotwory złośliwe, jak mięsaki czy też raki z nabłonka przejściowego odcinka cewkowego stercza. Należy wspomnieć, że w gruczole krokowym często występuje niezłośliwy nowotwór nazwany gruczolakiem stercza.

Objawy nowotworu prostaty

Rozwój nowotworu prostaty jest bardzo powolny. Od momentu pojawienia się pierwszych komórek rakowych do objawów raka prostaty może upłynąć nawet kilkanaście lat. Bardzo często diagnoza zostaje postawiona dopiero gdy pojawiają się przerzuty na inne organy. Jest jednak kilka symptomów, na które mężczyźni powinni być szczególnie wyczuleni. Pierwszymi objawami raka prostaty są problemy z oddawaniem moczu. Z jednej strony zauważyć można zwiększoną częstotliwość oddawania moczu, nierzadko również w nocy. Z drugiej strony mogą pojawiać się komplikacje w trakcie oddawania moczu, takie jak przerywany strumień i trudność w rozpoczęciu mikcji. Często występuje również uczucie niecałkowitego oddania moczu. Innymi objawami raka prostaty może być krwawienie podczas mikcji, pieczenie w trakcie oddawania moczu, trudności z trzymaniem moczu, bóle podbrzusza, zaburzenia erekcji lub występowanie krwi w spermie. Jeśli mężczyzna zaobserwuje u siebie którykolwiek z objawów, o których wspomniano wyżej, powinien natychmiast zgłosić się do lekarza. Jednak jak wspomnieliśmy, przebieg tej choroby najczęściej jest zupełnie bezobjawowy, dlatego raz do roku, bez względu na objawy lub ich brak, należy wykonać podstawowe badania krwi (PSA) oraz odbyć wizytę u urologa. Dzisiejsza medycyna pozwala na zdiagnozowanie tego nowotworu nawet jeżeli nie występują jakiekolwiek jego objawy. Co więcej, osoby będące w grupie podwyższonego ryzyka mogą zdiagnozować prawdopodobieństwo pojawienia się nowotworu istotnego klinicznie nawet z kilkunastoletnim wyprzedzeniem. Zatem po raz kolejny widać, jak ważne są regularne badania, zarówno kobiet jak i mężczyzn.