Rak prostaty. Cichy zabójca?

Kategoria: Blog

Raka prostaty często nazywa się cichym zabójcom. Nie dzieje się to bez przyczyny. Chociaż jest jednym z najczęściej rozpoznawanych nowotworów u mężczyzn, choroba rozwija się bezobjawowo nawet kilkanaście lat. Dlatego w leczeniu raka prostaty niezwykle ważna jest profilaktyka.

Objawy raka prostaty

Objawy raka prostaty często są przez mężczyzn lekceważone i mylone z objawami innych chorób. Niestety niechętnie mówią oni o problemie, a wczesna diagnostyka jest kluczowa, jeśli chodzi o ratowanie życia. Rak prostaty często objawia się częstym oddawaniem moczu i problemami z jego oddawaniem (np. słabym strumieniem). Mężczyznę powinny zaniepokoić też bóle podbrzusza, obecność krwi w spermie lub moczu, nietrzymanie moczu i pieczenie podczas korzystania z pisuaru, a także zaburzenia wzwodu. Do wizyty u urologa powinny skłonić też bóle w okolicy krocza, lędźwi, a także ból i krwawienie z odbytu. Czasami rak jądra objawia się nietypowo: bólem bioder i klatki piersiowej. Niektórzy pacjenci uskarżają się na drętwienie nóg i stóp. Wynika ono z nacisku nowotworu na rdzeń kręgowy. Chorzy narzekają też na chroniczne zmęczenie i niewyjaśnioną utratę masy ciała.

Diagnostyka i leczenie

Podstawowe badania w przypadku raka prostaty to badanie per rectum (palcem przez odbytnicę) i oznaczenie PSA w surowicy krwi. Badanie PSA można zrobić przy okazji rutynowych badań krwi, warto więc, by mężczyźni, zwłaszcza po pięćdziesiątce, wykonywali je raz do roku. Raka rozpoznaje się też na podstawie badania pod mikroskopem wycinku pobranego z gruczołu krokowego, czyli popularnej biopsji. Raka prostaty na szczęście da się wyleczyć (o ile nie jest rakiem naciekającym ani z przerzutami). Leczenie zazwyczaj polega na całkowitym wycięciu prostaty wraz z pęcherzykami nasiennymi i węzłami chłonnymi miednicy, radykalnym napromienianiu z pól zewnętrznych, lub radioterapii, która polega na wprowadzeniu izotopu do gruczołu krokowego. W trudniejszych przypadkach wprowadza się terapię hormonalną, podaje leki hamujące wytwarzanie testosteronu lub całkowicie usuwa jądra.