Przedwczesny wytrysk. Skąd się bierze i jak mu zapobiec?

Kategoria: Blog

Przedwczesny wytrysk to problem wielu mężczyzn. Uniemożliwia on odbycie satysfakcjonującego stosunku płciowego i prowadzi do psychicznego dyskomfortu. Mężczyźni z tym zaburzeniem tracą też pewność siebie. Na szczęście, problem ten jest dobrze znany lekarzom i w dużej większości przypadków da się skutecznie wyleczyć.

Czym jest przedwczesny wytrysk?

Przedwczesny wytrysk oznacza niezdolność jego opóźnienia, tak by doszło do satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Może pojawić się tuż po rozpoczęciu penetracji, ale także wcześniej – nawet przed stosunkiem lub na początku gry wstępnej. Przedwczesny wytrysk często dotyczy młodych mężczyzn, którzy dopiero rozpoczęli życie seksualne, lecz może mieć też charakter wtórny i pojawić się u mężczyzny, który do tej pory wiódł satysfakcjonujące życie intymne. Najczęściej wczesna ejakulacja ma swoje podłoże w psychice. Przede wszystkim jest to zbyt ambitne traktowanie sfery seksualnej i strach przed porażką, lecz może wynikać ono też ze złych relacji z partnerką lub złych doświadczeń z przeszłości. Przedwczesny wytrysk może być też spowodowany strachem przed ciążą, małym doświadczeniem seksualnym lub rzadkim współżyciem, a także depresją, nerwicą lękową oraz… nałogami. Jednak problem ten może być również następstwem chorób takich jak: zaburzenia erekcji, cukrzyca, zapalenie prostaty, niedoczynność tarczycy czy innych schorzeń neurologicznych. Dlatego w przypadku pojawienia się problemów z przedwczesnym wytryskiem warto wybrać się do specjalisty na konsultację urologiczną, by określić ich przyczynę i zdobyć informacje o skutecznych metodach leczenia.

Metody leczenia

Metody leczenia zawsze są dobierane indywidualnie do danego pacjenta. Jeśli zaburzenia mają podłoże psychiczne, czasem stosuje się farmakoterapię w tym inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. Zazwyczaj pomaga jednak psychoterapia indywidualna, lecz przede wszystkim – metody treningowe, zwłaszcza z partnerką. Opracowano nawet specjalny zestaw ćwiczeń na opóźnianie ejakulacji – metodę APE (Anti Premature Ejaculation). W przypadku podłoża organicznego problemu dalsze metody leczenia ustala lekarz urolog.

Jak zapobiegać?

Skutecznym sposobem  na uniknięcie problemu jest wycofanie członka z pochwy w momencie, gdy mężczyzna czuje zbliżający się wytrysk. Po uniesieniu bioder powinien on pozostać chwilę w bezruchu w tej pozycji, oddychać przeponą i zaciskać mięśnie brzucha. Ruchy podczas stosunku powinny być powolne i łagodne od samego początku. Dobrym ćwiczeniem jest też uprawianie seksu z partnerką tak często, jak to możliwe. Regularne stosunki pozytywnie wpływają na czas wydłużenia aktów.