Prostata – co należy o niej wiedzieć?

Kategoria: Blog

Nasze ciało to wspaniały projekt złożony z setek organów. I chociaż zwykli ludzie często nie znają ani profesjonalnych nazw, ani sposobu działania wielu narządów, to jednak oczywiste jest, że samopoczucie zależy do zdrowia każdego elementu. Widać to, szczególnie wtedy, gdy ciało zaczyna szwankować, a jedno schorzenie wiąże się z kolejnym.

Jednym z ważnym, lecz niedocenianych, organów w męskim ciele jest prostata. Czym ona właściwie jest? I jaką funkcję spełnia? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule. Przedstawiamy też prawdy i mity na temat tego narządu.

Czym jest prostata? Jaka jest jej funkcja?

Prostata to mały gruczoł umiejscowiony pod pęcherzem moczowym, który występuje u mężczyzn. Przez większość życia jest on niemal niewidoczny, jednak w przypadku różnego typu schorzeń może wpłynąć na cały organizm. Do problemów z prostatą przyznają się przede wszystkim Panowie w wieku średnim, kiedy to dochodzi do jej powiększenia, co skutkuje m.in. częstszym oddawaniem moczu lub trudnościami z tą czynnością. 

Prostata nazywana jest także gruczołem krokowym, gruczołem sterczowym lub sterczem. Gdzie dokładniej się znajduje? Prostata umiejscowiona jest w części miednicy mniejszej, w okolicy krocza, dokładnie pod pęcherzem. Z drugiej strony przywiera do przedniej ściany odbytu, a przez jej wnętrze przechodzi cewka moczowa. Prostatę pod względem kształtu i wielkości porównuje się do orzecha włoskiego. 

Gruczoł ten pełni ważną funkcję w układzie moczowo-płciowym mężczyzny. Jaką? Okazuje się, że ma duże znaczenie w funkcji rozrodczej, gdyż zawiera płyn, w którym znajdują się plemniki. Płyn ten sprawia, że plemniki nie obumierają i znajdują drogę do żeńskiej komórki jajowej.

Fakty i mity na temat prostaty. Co warto wiedzieć?

Niestety, świadomość na temat roli prostaty jest wciąż niewielka, a większość Panów, słysząc ten termin, ma w głowie jedynie negatywne skojarzenia. Konieczna jest więc ciągła edukacja w tym zakresie i zwiększanie wiedzy na temat ogólnego funkcjonowania organizmu.

Poniżej przedstawiamy kilka faktów i mitów na temat tego ważnego organu.

Prawdziwe przekonania na temat prostaty to m.in.:

  • Z wiekiem problemy z prostatą zaczynają być coraz silniejsze. Badania pokazują, że na schorzenia uskarżają się przede wszystkim Panowie po 50 roku życia. To właśnie wtedy gruczoł zaczyna się powiększać, co może prowadzić do – jak już wspominaliśmy – problemów urologicznych. Dodatkowo z wiekiem wzrasta też ryzyko raka stercza – znajduje się on na drugim miejscu (zaraz po raku płuc) najczęściej występujących nowotworów mężczyzn w Polsce.
  • O przeroście prostaty świadczą kłopoty przy oddawaniu moczu. Ze względu na umiejscowienie gruczołu prostaty, problemy z moczem stanowią jedne z pierwszych objawów schorzenia.
  • Rak prostaty może przez długi czas nie dawać żadnych objawów. Jest to prawda, ponieważ nowotwór jest podstępny i może niezauważalnie rozwijać się przez wiele lat. Kluczowe znaczenie ma więc znajomość własnego ciała, reagowanie na wczesne symptomy i okresowe badania.

Natomiast mity powtarzane na temat prostaty to m.in.: 

  • Dieta i styl życia nie mają wpływu na wzrost ryzyka chorób prostaty. Jest wręcz odwrotnie! Styl życia, w tym dieta, aktywność fizyczna, czy utrzymywanie prawidłowej masy ciała mają duże znaczenie w zachowaniu ogólnego zdrowia, w tym zdrowia prostaty.
  • Nowotwór prostaty jest chorobą dziedziczną. I tak i nie. Prowadzone w tym zakresie badania wciąż przynoszą nowe informacje. Należy jednak pamiętać, że jednym z głównych czynników wpływających na zdrowie prostaty jest nasz styl życia. Jeśli jednak w naszej rodzinie występował tego typu nowotwór, należy zachować szczególną ostrożność.