Krwiomocz. Czy krew w moczu to objaw choroby?

Kategoria: Blog

Obserwacja własnego ciała i szybkie wykrywanie wszelkich odstępstw od normy jest bardzo ważnym elementem w drodze do zachowania zdrowia. Jednym ze sposobów na to, by w naturalny sposób wykryć różnego typu schorzenia, jest sprawdzanie wyglądu moczu. Jednym z objawów, który powinien być dla nas sygnałem alarmowym jest krwiomocz. Czym on jest? I czy może świadczyć o poważnych zaburzeniach? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Krew w moczu – co warto wiedzieć?

Krwiomocz, czyli pojawianie się krwi w moczu, może być jednorazową sytuacją lub objawem, który występuje przez dłuższy czas. W obu tych przypadkach należy podjąć szybkie działania i skonsultować się z urologiem. Warto bowiem pamiętać, że występowanie krwi w moczu oznacza poważne problemy z funkcjonowaniem wybranego układu w naszym organizmie.

Jak jednak rozpoznać, że w naszym moczu pojawiła się krew? Można tego dokonać obserwując wygląd cieczy. Zamiast żółtej, słomkowej barwy przybiera ona bowiem kolor od jasnoróżowego, aż po ciemnobrązowy i krwistoczerwony. Dodatkowe symptomy, które możemy odczuwać to ból przy oddawaniu moczu, pieczenie i swędzenie, a także gorączka, ból brzucha i ogólne złe samopoczucie.

Co ważne, krew w moczu może nie dawać wyraźnych sygnałów. Właśnie dlatego tak ważne jest przeprowadzanie systematycznych kontroli okresowych, złożonych m.in. z badań moczu. Pozwala to wykryć tzw. krwiomocz mikroskopowy, który można zdiagnozować jedynie poprzez profesjonalne badanie.

Co może być przyczyną krwiomoczu?

Tak jak już wspomnieliśmy, krwiomocz może być objawem poważnej choroby. Lista schorzeń, które może sygnalizować jest naprawdę długa. 

Najważniejsze z nich to:

  • stan zapalny dróg moczowych i choroby nerek, w tym kamica nerkowa, choroby kłębuszków nerkowych, gruźlica nerek, czy ostre zapalenie pęcherza moczowego,
  • choroby prostaty, w tym m.in. przerost gruczołu krokowego, który dotyka mężczyzn zwłaszcza po pięćdziesiątym roku życia,
  • choroby nowotworowe, w tym rak pęcherza moczowego, nerek, prostaty, moczowodu i cewki moczowej.

Inne przyczyny krwiomoczu to endometrioza, rzeżączka, rzęsistkowica, chlamydioza, zakażenie ureaplasma, zakażenie mycoplasma, bakteryjne zakażenie pochwy, zakażenie streptococcus agalactiae, drożdżyca, a także opryszczka. Wszystkie te schorzenia wymagają dokładnej diagnostyki i co ważne: szybkiej reakcji ze strony pacjenta.