Jakie są powody zaburzeń erekcji w młodym wieku?

Kategoria: Blog

Jeszcze do niedawna uważano, że problemy z potencją są domeną mężczyzn w starszym wieku. Obecnie jednak do specjalistów zgłasza się coraz większa liczba młodych Panów, którzy zmagają się z kłopotliwymi zaburzeniami erekcji. Trzeba przyznać, że temat ten jest trudny i wielopłaszczyznowy. Na pewno warto jednak dowiedzieć się o nim więcej. Czym w ogóle są zaburzenia erekcji? I jakie są powody tego typu schorzeń w młodym wieku? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Na czym polegają problemy z potencją?

Problemy z potencją, określane również, jako zaburzenia erekcji, stanowią szeroko pojmowane schorzenie, które uniemożliwia podejmowanie satysfakcjonujących i prawidłowych czynności seksualnych. W grę wchodzi zarówno problem z rozpoczęciem, utrzymaniem, jak i zakończeniem współżycia, które byłoby przyjemne dla obu stron.

Problemy z erekcją oznaczają m.in. niemożność uzyskania wzwodu, problem z utrzymaniem erekcji podczas trwającego stosunku seksualnego, obniżone libido, a także kłopoty z osiągnięciem przyjemności. Zdarzenia te mogą mieć charakter stały, przewlekły lub okresowy, czyli występujący np. w określonych sytuacjach.

Co ważne, zaburzenia erekcji mogą dotknąć każdego mężczyznę. Jak wspomnieliśmy na wstępie do gabinetów lekarskich zgłasza się coraz większa liczba młodych Panów, którzy zauważają problem – i co ważne – chcą go usunąć.

Jakie są przyczyny zaburzeń erekcji u młodych mężczyzn?

Jakie mogą być przyczyny opisanych powyżej problemów? Zagadnienie to jest złożone i może mieć różne podłoże: zarówno fizyczne, jak i psychiczne. W każdym przypadku konieczna jest jednak konsultacja z urologiem, który zleci dokładne badania i zrobi wszystko, by pacjent odzyskał sprawność.

Do czynników psychicznych, które mają negatywny wpływ, na potencję zaliczamy:

 • kompleksy, które odgrywają znaczącą rolę u młodych, dopiero wchodzących w świat seksu, mężczyzn,
 • brak doświadczenia w sferze seksualnej, który powoduje frustrację i niepewność,
 • niskie poczucie własnej wartości i samooceny,
 • narażenie na permanentny stres, który wpływa negatywnie na cały organizm,
 • przemęczenie, powiązane z niewystarczającą ilością snu,
 • nerwicę,
 • przeszłość, w tym traumatyczne przeżycia, do których można zaliczyć wcześniejsze niepowodzenia seksualne, czy molestowanie.

Z kolei jeśli chodzi o schorzenia fizyczne należy wymienić choroby związane z układem krążenia (m.in. wysokie ciśnienie, miażdżyca), cukrzycę (wysoki poziom glukozy we krwi negatywnie wpływa na stan naczyń krwionośnych), zaburzenia hormonalne (w tym niski poziom testosteronu, zwiększona produkcja prolaktyny). 

Na uwagę zasługuje także:

 • przyjmowanie steroidów i niektórych leków,
 • niezdrowy styl życia, a więc czynniki, takie jak otyłość, niewłaściwa dieta oraz używki (w tym palenie papierosów, nadmierne spożycie alkoholu),
 • przebyte operacje,
 • wady wrodzone w obrębie penisa.