Nie tylko USG prostaty. Jakie inne badania z zakresu diagnostyki obrazowej warto wykorzystać?

Kategoria: Blog

Regularne badania i wizyty u specjalistów to klucz do szybkiego wykrycia ewentualnych nieprawidłowości oraz podjęcia właściwego leczenia.

Kiedy warto udać się do urologa?

Wizyta u urologa powinna odbyć się przynajmniej raz w roku, szczególnie po 40. roku życia, gdy ryzyko wystąpienia problemów z prostatą znacząco wzrasta. Niepokojące objawy mogące świadczyć o konieczności konsultacji ze specjalistą, to m.in. częste oddawanie moczu (zwłaszcza nocne), ból podczas oddawania moczu, osłabienie strumienia moczu czy uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza. Ponadto warto skonsultować się z lekarzem w przypadku występowania krwi w moczu, bólu w okolicach lędźwiowych oraz w okolicach miednicy.

Dlaczego USG prostaty to ważne badanie?

USG prostaty jest jednym z podstawowych badań wykonywanych w gabinecie urologa. Pozwala na ocenę wielkości, kształtu oraz struktury gruczołu krokowego. Badanie to jest nieinwazyjne i bezbolesne, a jego wyniki mogą dostarczyć cennych informacji na temat stanu zdrowia pacjenta. Dzięki USG prostaty możliwe jest wykrycie stanów zapalnych, zakażeń, powiększenia gruczołu krokowego czy nawet nowotworów złośliwych, takich jak rak prostaty. Nie bez powodu USG prostaty jest jednym z najważniejszych narzędzi diagnostycznych w rękach urologa.

Jakie inne badania obrazowe może wykorzystać urolog?

W diagnostyce urologicznej, oprócz USG prostaty, stosuje się również inne metody obrazowe, które pozwalają na uzyskanie jeszcze pełniejszego obrazu stanu narządów układu moczowo-płciowego.

Jednym z takich badań jest tomografia komputerowa, która daje możliwość oceny struktur anatomicznych i patologicznych jamy brzusznej oraz miednicy mniejszej. W przypadku podejrzenia zmian nowotworowych stosuje się rezonans magnetyczny, który może dostarczyć szczegółowych informacji na temat rozległości procesu chorobowego i ewentualnych przerzutów.

Ponadto w naszym gabinecie urologicznym w Łowiczu możemy zlecić wykonanie cystoskopii – badania endoskopowego, które pozwala na ocenę błony śluzowej pęcherza moczowego oraz cewki moczowej. Dobór odpowiedniej metody diagnostycznej zależy od objawów występujących u pacjenta oraz podejrzenia konkretnej jednostki chorobowej.