Rak stercza a genetyka. Co warto wiedzieć?

Kategoria: Blog

Rak prostaty często uważany za jedną z najbardziej uciążliwych i niepokojących chorób nowotworowych mężczyzn. W niniejszym artykule omówimy objawy raka prostaty, jego ewentualne dziedziczenie oraz wskazówki dotyczące wczesnego wykrywania.

Objawy raka stercza – sygnały, na które należy uważać

Objawy raka prostaty mogą być niespecyficzne, przez co często rozpoznawane są na późniejszych etapach rozwoju choroby.

Do najczęstszych symptomów związanych z rakiem prostaty należą:

  • trudności w oddawaniu moczu (uczucie parcia na pęcherz, słaby strumień moczu lub uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza),
  • częste oddawanie moczu, zwłaszcza w nocy,
  • ból podczas oddawania moczu lub ejakulacji,
  • występowanie krwi w moczu lub spermie,
  • bóle w dolnej części pleców, biodrze lub miednicy.

Wczesne wykrycie choroby pozwala na skuteczne leczenie raka prostaty.

Czy rak prostaty jest dziedziczny? Znaczenie genetyki

Badania naukowe dowiodły, że istnieje związek między dziedziczeniem a ryzykiem zachorowania na raka prostaty. Według badań, mężczyźni, których ojcowie lub bracia cierpieli na tę chorobę, mają dwukrotnie większe ryzyko zachorowania niż osoby bez takiego rodowodu.

Chociaż genetyka nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na rozwój raka prostaty, warto o tym pamiętać i podejmować profilaktyczne działania.

Wczesna diagnoza – klucz do sukcesu

Ponieważ wczesne objawy raka prostaty mogą być niepozorne, istotne jest regularne badanie tego gruczołu u mężczyzn. Ważne jest przede wszystkim badanie palpacyjne gruczołu krokowego przez odbyt (DRE), które pozwala na stwierdzenie nieprawidłowości lub twardości w obrębie gruczołu. Prócz tego istnieje tzw. test PSA (antygen swoisty dla gruczołu krokowego), który może wskazywać na obecność zmian nowotworowych lub innych nieprawidłowości. Warto również podkreślić znaczenie regularnych badań USG, które umożliwiają identyfikację zmian o niejednoznacznym charakterze.

Profilaktyka powinna dotyczyć przede wszystkim mężczyzn z obciążeniami genetycznymi.