Męskie problemy. Poznaj najważniejsze objawy schorzeń urologicznych

Kategoria: Blog

Większość mężczyzn uważa, że problemy urologiczne pojawiają się wyłącznie po 40.-50. roku życia. Okazuje się jednak, że dolegliwości mogą ujawnić się niezależnie od wieku. Objawów nigdy nie należy ignorować, ale również nie trzeba od razu wpadać w panikę. Gdy zauważymy niepokojące symptomy, po prostu należy odwiedzić gabinet urologiczny. I chociaż wizyta u urologa bardzo często wywołuje u mężczyzn niepotrzebne obawy, a nawet wstyd, trzeba się pozbyć nieuzasadnionych uprzedzeń. Im wcześniej przeprowadzone zostaną odpowiednie badania, tym większe możliwości na szybkie wyeliminowanie problemu z życia.

W tym artykule chcielibyśmy podpowiedzieć, na jakie niepokojące objawy należy zwrócić uwagę przede wszystkim i kiedy mężczyzna niezwłocznie powinien udać się do urologa.

Jakie objawy powinny skłonić mężczyznę do wizyty u urologa?

Mężczyźni, którzy zauważyli, że znacznie częściej oddają mocz niż w przeszłości, a jednocześnie odczuwają pieczenie, a nawet stwierdzają u siebie mocz w czerwonym kolorze, koniecznie powinni skonsultować stan swojego zdrowia ze specjalistą.

  • Bardzo niepokojącym objawem jest tzw. krwiomocz, czyli mocz w kolorze czerwonym. Najczęściej jest objawem infekcji lub kamicy dróg moczowych. W skrajnych przypadkach może być symptomem znacznie poważniejszych problemów, nawet choroby nowotworowej – raka pęcherza moczowego lub raka prostaty. W związku z tym, gdy tylko zauważymy mocz o zabarwieniu czerwonym, powinniśmy się udać do urologa. Zwykle w pierwszej kolejności wykonywane jest badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej z oceną dróg moczowych, badanie ogólne moczu, posiew moczu. W ten sposób lekarz może zdiagnozować przyczynę dolegliwości, a co najważniejsze – podjąć stosowne leczenie w celu wyeliminowania dolegliwości. Każdy mężczyzna powinien pamiętać, że im wcześniej uda się do lekarza, tym większa jest szansa na wyleczenie.
  • Warto też zwrócić uwagę na częstość oddawania moczu. Do dolegliwości tego rodzaju zaliczamy zbyt częste oddawanie moczu (zarówno w dzień, jak i w nocy), kłopoty z rozpoczęciem oddawania moczu (uczucie blokady czy zaburzona siła strumienia).
  • Kolejnym objawem problemów urologicznych jest zaburzenie wzwodu. W tym przypadku mamy dwa podstawowe rodzaje dolegliwości. Przede wszystkim mogą pojawić się kłopoty z osiągnięciem wzwodu. Może się jednak okazać, że wzwód jest wystarczający, jednak ejakulacja następuje zbyt szybko (tzw. przedwczesny wytrysk). Oba problemy mogą (chociaż nie muszą) wskazywać na problemy urologiczne.