USG układu moczowego – w jakim celu jest wykonywane?

Kategoria: Blog

Badanie USG układu moczowego to jedno z częstszych badań diagnostycznych tego układu, pozwala za pomocą fal dźwiękowych ocenić stan nerek, pęcherza moczowego oraz dróg moczowych. W przeciwieństwie do badania RTG, nie wymaga podawania pacjentowi środków kontrastowych i może być wykonywane wielokrotnie bez negatywnego wpływu na zdrowie.  

 

Kiedy przeprowadza się USG układu moczowego?

 

Jest to badanie często zlecane przez lekarza urologa, ponieważ pozwala dostrzec zmiany w ścianach pęcherza moczowego, a także w strukturze albo wielkości nerek. Fale ultrasonograficzne, emitowane przez aparat diagnostyczny, są także w stanie wykryć kamienie w układzie moczowym oraz guzy i torbiele na nerkach.

 

W trakcie badania, brzuch pacjenta smaruje się specjalnym żelem, który umożliwia pracę aparatu. Następnie, lekarz umieszcza głowicę urządzenia nad badanymi obszarami i przesuwa ją w górę i w dół brzucha. Aparat emituje fale dźwiękowe, które odbijają się od narządów (nerek, pęcherza moczowego i dróg moczowych) i przekształcane są w obraz.

 

Badanie USG układu moczowego jest bezbolesne, a jedyny dyskomfort, jaki odczuwają pacjenci, wiąże się z zimnym żelem, który aplikuje się na skórę przed badaniem.

 

Jak przygotować się do badania

 

Przed badaniem pacjent powinien mieć pełny pęcherz, ponieważ pozwala to lepiej zaobserwować zmiany w układzie moczowym. Należy także unikać napoi gazowanych, ponieważ zbierające się gazy zmniejszają jakość obrazu. Wyniki badania pacjent otrzymuje w postaci opisu oraz dołączonego do niego zdjęcia USG. Zdjęcie to jest następnie poddawane ocenie przez lekarza urologa albo innego specjalisty, który zlecił  USG.

 

Chociaż badanie USG jest bezinwazyjne i przebiega dość szybko, pozwala na wykrycie bardzo poważnych schorzeń i ocenić stan układu moczowego. Jest to badanie szczególnie przydatne w diagnostyce kamieni nerkowych, guzów oraz torbieli.