Kolor moczu. Co nam mówi?

Kategoria: Blog

Znaczna większość osób nie zwraca uwagi na kolor moczu, a szkoda, ponieważ może to wiele powiedzieć o stanie zdrowia. Oczywiście barwa strumienia może się zmieniać, jednak nie zawsze oznacza to problemów ze zdrowiem. Może to być efekt spożywanego jedzenia lub przyjmowanych leków. Niemniej jednak w niektórych przypadkach nieprawidłowa barwa może prowadzić do poważnych, a nawet śmiertelnych chorób. W takim wypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza, najlepiej urologa, który jest specjalistą od takich spraw. 

Co oznacza kolor moczu?

 

Prawidłowa barwa moczu jest żółta. To, czy mocz jest bardziej przezroczysty, czy ciemnożółty, nie ma znaczenia, ponieważ takie kolory mieszczą się w normach i świadczą o tym, że organizm jest zdrowy. Jaśniejsze odcienie żółtego świadczą o tym, że przyjmuje się dużo płynów, a ciało jest dobrze nawodnione. Z kolei ciemniejsze odcienie wskazują na niedobór płynu w organizmie. W innych przypadkach może być konieczna konsultacja urologiczna w celu wykluczenia lub zdiagnozowania niektórych chorób.

 

  • Czerwony lub pomarańczowy kolor moczu oznacza spożywanie dużej ilości buraków, rabarbaru, jeżyn, ale może też wynikać z zażywania beta-karotenu. Taka barwa może również oznaczać zwiększone wydzielanie bilirubiny, co wiąże się ze schorzeniami wątroby takimi jak marskość, zapalenie czy przerzut nowotworu.
  • Czerwony lub ciemnobrunatny kolor może być oznaką obecnością krwi w moczu, co z kolei może wiązać się ze schorzeniami nerek lub pęcherza. Taka barwa strumienia może być także konsekwencją przyjmowania niektórych leków, takich jak środki przeciwbólowe, hormony płciowe czy leki przeciwhistaminowe.
  • Zielony mocz oznacza prawdopodobieństwo zakażenia pałeczką ropy błękitnej. Może również wskazywać na zapalenie gruczołu krokowego lub być wynikiem spożywania barwników spożywczych.
  • Czarny kolor moczu jest dosyć częstym zjawiskiem podczas zażywania preparatów żelaza.