Fakty i mity dotyczące męskiej potencji

Kategoria: Blog

Potencja jest dla wielu mężczyzn tematem tabu. Panuje powszechne przekonanie, że prawdziwy mężczyzna zawsze musi stawać na wysokości zadania. Również w kwestiach związanych ze sferą intymną. Prawda jest jednak dużo bardziej „okrutna”. Problemy z potencją to dosyć częsty problem naszych czasów. Można nawet rzec, że problem ten ma charakter cywilizacyjny. Tematy tabu są raczej rzadko poruszane w ramach debaty publicznej czy chociażby szczerych rozmów z druga połówką. W związku z tym wobec problemu potencji u mężczyzn narosło wiele mitów. Przytoczymy kilka z nich przyglądając im się nieco dokładniej.

Czy alkohol może poprawić potencję?

Krąży obiegowa opinia, że alkohol działa odprężająco i może zwiększyć zdolność do utrzymania erekcji. Stwierdzenie to ma w sobie trochę prawdy i trochę mitu. Wszystko bowiem zależy od ilości wypitego alkoholu. Niewielka dawka faktycznie może odprężyć i dodać pewności siebie. Niestety duże ilości alkoholu osłabiają system nerwowy i zwiększają zaburzenia erekcji. Tak więc jeśli alkohol do łóżka, to tylko w symbolicznych ilościach.

Czy problem z erekcją to normalne zjawisko u mężczyzn po 60-tce?

Kolejna „legenda miejska” dotyczy wieku, w którym pojawiają się problemy z potencją. Panuje przekonanie, że zaburzenia potencji dotyczą wyłącznie Panów w wieku emerytalnym i są naturalną konsekwencją procesu starzenia się. Okazuje się to jednak nieprawdą. Jak dowodzą badania zaburzenia erekcji dotykają w równym stopniu mężczyzn przed 40 rokiem życia. W obecnych czasach problemy z potencją nie są uzależnione wyłącznie od wieku mężczyzny, ale także od długiej listy innych czynników.

Czy zaburzenia potencji mają wyłącznie podłoże psychologiczne?

Zaburzenia potencji mogą mieć podłoże psychologiczne związane z depresją oraz innego rodzaju urazami natury psychologicznej. Nie jest to jednak jedyny powód tego typu problemów. Wielu mężczyzn nie zdaje sobie sprawy, że zaburzenia potencji mogą być też objawem wielu chorób jak:

  • Miażdżyca
  • Cukrzyca
  • Nadciśnienie

Problemy z erekcją mogą być efektem aktualnie przyjmowanych leków, naświetlania lub zabiegu chirurgicznego.

Czy produkty spożywcze mogą być lekiem na zaburzenia potencji?

Zapewne większość z nas słyszała o afrodyzjakach takich jak kakao czy cynamon, które mogą pomóc w pobudzeniu erekcji. Kakao ma pozytywny wpływ na układ nerwowy. Z kolei cynamon zwiększa dopływ krwi do penisa oraz działa relaksująco. Afrodyzjaki mogą zatem pomóc w osiągnięciu erekcji. Niestety nie można przeceniać ich działania. To, że pomagają nie oznacza, że jednocześnie mogą leczyć. Jeżeli zaburzenia potencji są spowodowane czynnikami chorobowymi, to afrodyzjaki na pewno nie zlikwidują tego problemu. Mogą być co prawda dodatkiem do właściwej terapii, ale nigdy jej nie zastąpią.

Czy produkty spożywcze mogą powodować zaburzenia potencji?

Niektóre produkty spożywcze wspomagają osiągnięcie erekcji. Jest też długa lista produktów, które mogą prowadzić do powstania problemów z erekcją. W tym przypadku bardziej chodzi o sam styl życia, a więc jedzenie tłustych potraw, palenie papierosów, zażywanie narkotyków czy wreszcie nadużywanie wspomnianego wcześniej alkoholu. Te wszystkie produkty oddziałują negatywnie na nasz organizm. Zaburzają pracę układu krwionośnego i nerwowego oraz powodują nadwagę. Ma to bezpośredni wpływ na zdolność osiągania erekcji. Zdrowy styl życia i dbanie o właściwy jadłospis mogą nie tylko uchronić nas przed zaburzeniami erekcji, ale zapewnić doskonałą sprawność w sypialni.

Męska potencja to złożony mechanizm. Problem z jego prawidłowym funkcjonowaniem nie wynika z bezpośrednich uszkodzeń samego mechanizmu. To raczej szereg czynników wpływających negatywnie na działanie całego organizmu skutkuje pogorszeniem potencji. Przyczyna problemów z erekcją nie zawsze jest oczywista. Warto zatem w razie zauważenia problemu zgłosić się do specjalisty, który przeprowadzi diagnostykę i zaordynuje najbardziej efektywną metodę leczenia.