Jakie objawy mogą sugerować raka prostaty?

Kategoria: Blog

Pierwszym bardzo wyraźnym symptomem, jaki może świadczyć o pojawieniu się raka prostaty, są niewątpliwie różnego rodzaju kłopoty związane z oddawaniem moczu. Najczęściej problem ten pojawia się w nocy, kiedy to musimy chodzić do toalety z bardzo dużą częstotliwością. Do podobnych sytuacji może również dochodzić w ciągu dnia, gdy odczujemy wyraźniejsze parcie na pęcherz niż zwykle. Problem z oddawaniem moczu to jednak nie tylko duża częstotliwość jego oddawania, ale także odczuwanie ogromnego bólu, jak również oddawanie małych ilości moczu pomimo uczucia silnego parcia na pęcherz. Niewątpliwie jednak są to sytuacje, w których powinna zapalić się nam lampka ostrzegawcza w kontekście możliwości wystąpienia raka prostaty.

Inne symptomy sugerujące raka prostaty

W kontekście samego moczu orz raka prostaty możemy mieć do czynienia z jeszcze dwoma rzeczami, a mianowicie pojawieniem się krwi w moczu bądź też uczucia pieczenia. Poza problemami związanymi z oddawaniem moczu przy możliwym wystąpieniu raka prostaty może dojść do innego rodzaju problemów. Niewątpliwie jednym z sygnałów ostrzegawczych jest chroniczne zmęczenie oraz nudności. Krew może pojawić się też w naszym nasieniu, co również sugeruje pojawienie się raka prostaty. W przypadku tego rodzaju nowotworu często dochodzi także do problemów podczas stosunku seksualnego, kiedy to może dojść do bardzo znaczących zaburzeń erekcji.

W przypadku raka prostaty może dojść również do bólu w okolicach miednicy czy innych kości, co często świadczy o przerzutach raka do innych części naszego ciała. Niekiedy dochodzi także do znacznej utraty masy ciała oraz osłabienia nóg i innych kończyn. Dodajmy jednak, iż symptomy te mogą dotyczyć nie tylko raka, ale również innych chorób, dlatego warto regularnie przechodzić różnego rodzaju badania i nie odwlekać ich w czasie — zwłaszcza w kontekście raka prostaty, który wykryty bardzo późno może okazać się nieuleczalny.