Jak przebiega badanie kontrolne prostaty?

Kategoria: Blog

Ze względu na swój charakter badanie prostaty uchodzi za wstydliwe oraz krępujące, ponieważ po wywiadzie przeprowadzonym przez lekarza, wykonywana jest przez urologa dalsza część badania metodą per rectum, czyli poprzez wsunięcie palca w odbyt. I choć owiane jest złą sławą, to jednak dla lekarza nie jest niczym nadzwyczajnym, a jednocześnie pozwala ustalić problemy z prostatą już na wczesnym etapie. W jego trakcie ocenia się wielkość prostaty i można określić czy jest przerośnięta, a także sprawdzić konsystencję gruczołu. W przypadku wątpliwości po tym badaniu lekarz urolog Piotr Kowalski kieruje na badanie PSA, czyli badanie krwi pomagające ustalić, czy mężczyźnie zagraża rak prostaty.

Przebieg badania.

Badanie prostaty jest czynnością prostą i szybką – trwa maksymalnie kilkanaście sekund. Wykonuje się je w pozycji albo łokciowo-kolanowej albo leżącej na boku. W tym czasie urolog sprawdza okolice odbytu, a następnie w rękawiczce pokrytej specjalnym żelem wprowadza palce przez odbyt do środka. Kolejno urolog bada gruczoł prostaty. Badanie w całości jest bezbolesne i poza pierwszym przełamaniem się pacjenta, by poddać się badaniu, nie stanowi dyskomfortu dla niego. Przed badaniem nie ma potrzeby specjalnego przygotowania pacjenta ponad podstawowe zasady higieny osobistej. W przypadku wątpliwości urolog kieruje nas na badanie laboratoryjne PSA, które sprawdza z pobranej próbki krwi antygen sterczowy będący glikoproteiną wytwarzaną przez gruczoł prostaty. Na podstawie wyniku lekarz wydaje diagnozę.

Prostata.

Prostata jest gruczołem obecnym u każdego mężczyzny i pełni ważne funkcje związane z układem moczowo-płciowym. Jest położona w okolicy krocza, w miednicy mniejszej, pod pęcherzem moczowym, przywierając z drugiej strony do ściany odbytu. Przez niego przebiega cewka moczowa. Gruczoł ten wytwarza płyn, w którym znajdują się plemniki, a który jest składem spermy, a którym żywią się plemniki w trakcie drogi do kobiecej komórki jajowej. W czasie stosunku, w czasie szczytowania mężczyzny, mięśnie gładkie naokoło prostaty kurcząc się, powodują nacisk na gruczoł, czym doprowadzają do ejakulacji. Problemy z tym gruczołem związany jest z jego przerostem, wówczas występują trudności z oddawaniem moczu. Jest to też gruczoł, który bardzo często dotknięty jest przez nowotwór. Dlatego mężczyźni, którzy ukończyli 40. rok życia, powinni raz w roku dokonywać jego badania.