Jak leczy się metodą HIFU?

Kategoria: Blog

Współczesna medycyna znajduje coraz nowsze i bardziej innowacyjne rozwiązania, które pozwalają na szybsze i skuteczniejsze usuwanie wszelkich zmian nowotworowych. Metoda HIFU jest jedną z najnowszych sposobów na leczenie raka prostaty. Wykorzystuje się ją wielu krajach Europy w tym także w Polsce. Pozwala na nieinwazyjne, radykalne działania mające na celu usunięcie zmian nowotworowych. Do tego celu wykorzystywane jest specjalistyczne, zrobotyzowane urządzenie – HIBU Focal One. Dzięki niemu możliwe jest precyzyjne zniszczenie tkanki nowotworowej w obrębie stercza.

W jaki sposób wykorzystuje się metodę HIFU?

Zabieg metodą HIFU wykorzystuje fale ultradźwiękowe o wysokiej energii, które skupione zostają na określonej części guza. To powoduje powstanie efektu cieplnego w tkance, który ją niszczy. Co więcej, w komórce nowotworowej powstają pęcherzyki gazowe, które rozbijają jej strukturę. Tego rodzaju zabiegi wykonywane są w profesjonalnych gabinetach urologicznych. Czas trwania zabiegu znajduje się w zakresie od 60 minut do dwóch i pół godziny, w zależności od tego, jak duża jest zmiana nowotworowa.

Przed zabiegiem pacjent zostaje znieczulony od pasa w dół. Podczas wykonywania zabiegu nie dochodzi do przerwania tkanek ciała, zostaje on przeprowadzony drogami naturalnymi – pacjent leży wygodnie na plecach, a sonda zostaje umieszczona w jego odbytnicy. Cały zabieg wykonywany jest przez profesjonalne, zrobotyzowane urządzenie pod kontrolą urologa. Tkanki graniczące ze zmianą nowotworową są chłodzone, dzięki czemu nie ulegają uszkodzeniu.

Dużą zaletą tej metody jest szybka rekonwalescencja, dzięki czemu po zabiegu pacjent nie wymaga długiej hospitalizacji, a ryzyko powikłań jest o wiele niższe. Co ważne, zabieg metodą HIFU można wykonać także w przypadku nawrotu nowotworu prostaty u pacjentów, którzy wcześniej byli leczeni innymi metodami.

Zabieg metodą HIFU jest świetną alternatywą dla radioterapii, prostatekromii czy innych metod wykorzystywanych do usuwania raka gruczołu krokowego ograniczonego do narządu. Obydwie wymienione metody wiążą się ze sporą ingerencją w organizm, przez co prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań jest o wiele wyższe niż w przypadku metody HIFU. Zarówno po radioterapii, jak i po usunięciu gruczołu krokowego mężczyźni mogą zmagać się z zaburzeniami potencji bądź z gubieniem moczu. W przypadku metody HIFU zniszczeniu ulega jedynie tkanka zmieniona nowotworowo, nie naruszając zdrowych komórek, nie powodując problemów z erekcją czy nietrzymania moczu.