Jakie są objawy wodniaka jądra i jak się go leczy?

Kategoria: Blog

Wodniak jądra powstaje poprzez zgromadzenie się surowiczej treści o bursztynowej barwie w osłonce własnej jądra, co powoduje powiększenie się moszny. Może występować u mężczyzn w każdym wieku, nawet u niemowląt. W przypadku dzieci to schorzenie zazwyczaj jest niegroźne. U dorosłych mężczyzn sytuacja przedstawia się nieco gorzej – wodniak jądra może, lecz nie musi oznaczać poważniejsze choroby jak nowotwór.

Czym najczęściej objawia się wodniak jądra i jakie są jego przyczyny?

Najczęściej pojawiającym się i najbardziej widocznym objawem jest powiększenie się moszny, zazwyczaj po prawej stronie. Wieczorem zwiększenie objętości jest bardziej widoczne niżeli rano. Jądro jest powiększone, natomiast na jego powierzchni wyczuwalny jest przesuwalny, miękki guzek o owalnym kształcie. W większości przypadków podczas dotykania guza powstałego na jądrze pacjent nie odczuwa bólu. Zazwyczaj bolesne są wodniaki powstałe w wyniku choroby nowotworowej bądź zapalenia.

Powstawanie wodniaka jądra może być spowodowane nieprawidłowym zstąpieniem jąder do moszny, a dokładniej nie zrośnięciem się wyrostka pochwowego po zakończeniu procesu zstępowania jąder. Może być to spowodowane nieprawidłowościami w życiu płodowym. Innymi przyczynami powstawania tego schorzenia może być zapalenie jądra lub najądrza, uraz jądra, przebyta operacja żylaków powrózka nasiennego bądź przebyte usunięcie przepukliny pachowej. Niestety, wodniak może być również spowodowany nowotworem. W przypadku wodniaka jądra, który nie jest spowodowany nieprawidłowościami w życiu płodowym, ilość płynu gwałtownie się zwiększa, mogąc doprowadzić nawet do problemów z poruszaniem.

Jak leczyć wodniaka jądra?

Jeżeli tylko wyczujemy jakąkolwiek nieprawidłowość bądź guzek na jądrach, powinniśmy natychmiast umówić się na wizytę do lekarza urologa, który zbada nas, zleci niezbędne badania i postawi diagnozę. Nawet jeżeli wodniak nie jest spowodowany nowotworem, należy skonsultować się ze specjalistą i podjąć odpowiednie leczenie, które polega na poddaniu się operacji, podczas której torbiel jest otwierana, a jej ściana zostaje wycięta bądź wywinięta. W przypadku wodniaków u dzieci zalecana jest obserwacja – w większości przypadków przed skończeniem przez dziecko pierwszego roku życia wodniak samoistnie się wchłania.