Jak choroba prostaty wpływa na życie seksualne?

Kategoria: Blog

Organizm to złożony układ, w którym każdy organ pełni ważną rolę. Niestety, oznacza to, że problemy związane z jedną częścią ciała przekładają się na funkcjonowanie innej partii. Pod uwagę warto wziąć m.in. problemy z prostatą, które pojawiają się przede wszystkim u mężczyzn po czterdziestym roku życia. Jak wpływają one na życie seksualne? W naszym artykule omawiamy ten temat.

Czym jest prostata?

Prostata to gruczoł krokowy będący ważną częścią męskiego układu płciowego. Problemy w jego funkcjonowaniu mogą pojawiać się u mężczyzn w różnym wieku, jednak ryzyko wzrasta po czterdziestym roku życia. Do najczęściej występujących schorzeń zaliczamy przerost prostaty, a także nowotwór tego gruczołu. 

Jednak czy schorzenia prostaty mają wpływ na życie seksualne? Biorąc pod uwagę fakt, że gruczoł krokowy to – jak wspomnieliśmy – część układu płciowego, odpowiedź brzmi: tak. Do jakich zaburzeń może dojść?

Prostata a życie seksualne – co warto wiedzieć?

Jednym z najczęściej występujących problemów jest przerost prostaty. Niestety schorzenie to ma negatywny wpływ na życie seksualne – prowadzi bowiem do zaburzeń erekcji, kłopotów z osiągnięciem orgazmu, a także problemów z utrzymaniem wzwodu i spadku libido. Mężczyzna może także stracić pewność siebie, co znacząco obniża ochotę na stosunek.

Innym schorzeniem, które wpływa na życie seksualne jest zapalenie gruczołu krokowego. Ból, który towarzyszy mężczyźnie podczas wytrysku utrudnia bowiem osiągnięcie przyjemności. Oczywiście pod uwagę należy wziąć także nowotwory prostaty, które często wymagają leczenia chirurgicznego. 

Czy to oznacza jednak, że problemy z gruczołem krokowym prowadzą do nieudanego życia seksualnego? Oczywiście, że nie! Konieczna jest jednak wizyta u urologa, który przeprowadzi wywiad z pacjentem i dobierze odpowiednie środki zaradcze.