Ból jądra: jakie są przyczyny? Co może oznaczać?

Kategoria: Blog

Z roku na rok obserwuje się pozytywne zmiany w podejściu mężczyzn do własnego zdrowia i dbania o swoje samopoczucie. Panowie są coraz bardziej wyczuleni na negatywne sygnały, które wysyła ich ciało, a to skłania ich do chętniejszego korzystania z pomocy specjalistów. Jednym z najważniejszych obszarów męskiego zdrowia jest układ rozrodczy, w tym jądra. Jakie są przyczyny bólu jąder? I co może on oznaczać? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Jakie mogą być przyczyny bólu jąder?

Ból jąder może mieć charakter ostry, nagły, który jest bardzo trudny do wytrzymania lub charakter przewlekły, który jest mniej uciążliwy, ale za to stały i utrudniający codzienne funkcjonowanie. Jakie są główne przyczyny takich dolegliwości?

Do przyczyn ostrego bólu jądra należy skręt jądra, zapalenie jądra lub najądrza, uraz jądra oraz zapalenie naczyń w przebiegu choroby Schönleina-Henocha. 

Przewlekły ból mogą powodować m.in. nowotwory jąder, przepuklina pachwinowa, niepełny skręt jądra, wodniak jądra, torbiel najądrza, żylaki powrózka nasiennego, a także kamica moczowodowa.

Ból jądra – co należy zrobić?

Co należy zrobić w sytuacji, gdy odczuwam dyskomfort w okolicy jąder, w tym ból o różnym charakterze i nasileniu? Podstawą jest szybkie zgłoszenie się do specjalisty – urologa. Dokona on niezbędnych badań (w zależności od sytuacji będą to testy podstawowe lub bardziej zaawansowane), ustali przyczynę dolegliwości i wdroży odpowiednie leczenie.

Chociaż ból jąder może oznaczać różne, często bardzo poważne schorzenia, nie należy nastawiać się negatywnie. Ostateczna diagnoza należy zawsze do urologa, który posiada doświadczenie i wiedzę niezbędne do ustalenia faktów. 

Jeśli więc odczuwasz ból jąder, nie czekaj! Sprawdź naszą kompleksową ofertę i już dziś zadbaj o swoje zdrowie.