Co trzeba wiedzieć o raku jądra?

Kategoria: Blog

Rak jądra jest nowotworem złośliwym, który stanowi 1% wszystkich nowotworów wśród mężczyzn. W większości przypadków rak jądra rozwija się z komórek plemnikotwórczych. W zależności od typu nowotworu oraz jego stadium rokowania mogą być różne. Im wcześniej wykryta choroba, tym lepsze rokowania. Wczesnemu wykryciu nieprawidłowości sprzyja regularne samobadanie oraz wizyty kontrolne u urologa.

Jakie są najważniejsze informacje o raku jądra?

Rozróżnia się dwa rodzaje nowotworów jądra: nasieniaki i nienasieniaki. Nasieniaki wywodzą się z komórek nasiennych, rosną bardzo powoli. Ten rodzaj nowotworu jądra dotyczy zazwyczaj mężczyzn w wieku 30-40 lat i najczęściej ograniczają się tylko do jąder. W niektórych przypadkach mogą pojawić się przerzuty do węzłów chłonnych. Nienasieniaki rozrastają się o wiele szybciej i występują częściej niż nasieniaki.

Przyczyny powstawania nowotworu jądra nie są do końca poznane. Duży wpływ mają geny. Powstawaniu raka jądra sprzyja:

  • Siedzący tryb życia,
  • Zanieczyszczenie środowiska,
  • Operacja przepukliny pachwinowej,
  • Niska masa urodzeniowa noworodka,
  • Często powtarzające się infekcje w obrębie jąder i układu moczowego,
  • Niezstąpienie jąder do moszny,
  • Nowotwór jądra w przeszłości,
  • Nieprawidłowy przebieg ciąży,
  • Wiek matki  podczas porodu powyżej 35 lat.

Jakie są pierwsze objawy mogące zwiastować nowotwór jądra?

Pierwszym, najczęściej pojawiającym się objawem jest niebolesne powiększenie jądra, któremu może towarzyszyć zaczerwienienie moszny. Kolejnym objawem, z którym należy jak najszybciej wybrać się na kontrolę do gabinetu urologicznego jest guzek przyczepiony do jądra, którego nie da się oddzielić. Brak możliwości oddzielenia odróżnia raka jądra od nowotworu najądrza. Wielu chorych zgłaszało również uczucie ciężkości w mosznie. Powiększenie i ból moszny mogą świadczyć o zbieraniu się w niej płynu. Takie objawy powinny być natychmiastowo skonsultowane z urologiem.

Jak wygląda diagnostyka i proces leczenia raka jądra?

Podstawowym działaniem podczas diagnostyki raka jądra jest badanie lekarskie oraz badanie USG. Lekarz wykonując badanie palpacyjne jest w stanie stwierdzić prawdopodobieństwo nowotworu jądra. Następnie wykonywane są markery nowotworowe, a w przypadku możliwości przerzutów również tomografia jamy brzusznej. Pierwszym etapem leczenia raka jądra jest usunięcie chorego jądra. W zależności od zaawansowania choroby i stanu chorego leczenie może kończyć na tym etapie, bądź może być kontynuowane pod postacią chemioterapii lub naświetlania. Rak jądra jest całkowicie uleczalny, zwłaszcza w przypadku wczesnego rozpoznania. Z tego powodu kładzie się duży nacisk na badania profilaktyczne.