Choroby urologiczne w młodym wieku

Kategoria: Blog

Wbrew powszechnie panującemu stereotypowi, choroby urologiczne dopadają nie tylko panów w średnim lub starszym wieku.

Do specjalisty zgłosić powinniśmy się w każdej sytuacji, niezależnie od wieku, jeśli tylko poczujemy problemy z oddawaniem moczu, parciem na pęcherz czy wyczujemy niewielkie guzy.

Coraz często do gabinetów urologicznych trafiają matki z nastoletnimi synami.

Sprawdźmy zatem, jakie choroby urologiczne trapią mężczyzn w młodym wieku.

Najmłodsi pacjenci

Najmłodsi pacjenci najczęściej mają problemy z narządami płciowymi, takie jak:

  • niezstąpione jądra
  • wodniaki
  • stulejki.

Wówczas należy odsłonić napletek i koniecznie kontrolować czystość w tym miejscu.

Pacjenci w wieku około 20 lat

Pacjenci w wieku około 20 lat najczęściej zgłaszają się z zapaleniem stercza, a także niewielkimi, całkowicie wyleczalnymi oraz niebolesnymi guzami jąder.

Zapalenie prostaty jest chorobą, występującą w dwóch postaciach: ostrej oraz przewlekłej.

Do objawów ostrego zalania stercza należą: ból krocza podczas siedzenia, gorączka, bolesny częstomocz, pieczenie oraz ropny wyciek z cewki moczowej, ból w okolicy krocza, prącia lub odbytu, zatrzymanie moczu oraz duża bolesność gruczołu i jego obrzęk. Przy przewlekłym zapaleniu prostaty pacjent natomiast będzie odczuwał ból krocz oraz zewnętrznych narządów płciowych, zaburzenia erekcji, ból podczas wytrysku oraz oddawania moczu. Przebieg leczenia uzależniony jest od formy choroby.

Guzy jąder natomiast objawiają się niebolesnym powiększeniem jądra oraz zaczerwienieniem skóry moszny. Jeśli wyczujemy niebolesną masę, niedającą się oddzielić od jądra, powinniśmy czym prędzej wybrać się do lekarza, podobnie jak do wizyty powinno skłonić nas uczucie ciężaru w mosznie oraz szybko narastające powiększenie moszny. Powiększone jądro będzie twarde i cięższe.

Jeśli choroba jest w stadium zaawansowanym, może jej towarzyszyć osłabienie, spadek masy ciała, bóle brzucha oraz powiększenie węzłów chłonnych.

Przede wszystkim nie powinniśmy obawiać się wizyty u specjalisty. Im bowiem problemy urologiczne zostaną wcześniej wykryte, tym większa szansa na bezproblemowe poradzenie sobie z nimi.