Testosteron – męski hormon. Za co odpowiada

Kategoria: Blog

Testosteron to najważniejszy steroidowy męski hormon płciowy. Wytwarzany jest w jądrach i pełni wiele istotnych funkcji zarówno wewnątrz organizmu, jak też wpływa na jego zewnętrzne cechy oraz wygląd. Co ciekawe, działa i oddziałuje na człowieka już od życia płodowego, a jego ilość i wahania będą miały wpływ na funkcjonowanie aż do późnej starości!

 

Na co wpływa testosteron? Oto kilka najważniejszych funkcji:

 

  • kształtowanie cech płciowych już w życiu płodowym. To dzięki testosteronowi wykształcają się u płodu męskie narządy płciowe wewnętrzne (najądrza, nasieniowody i pęcherzyki nasienne) a także zewnętrzne – jądra i prącie.
  • Umożliwia produkcję i dojrzewanie plemników, czyli wpływa na płodność
  • Odpowiada za zewnętrzne cechy płciowe. Zaliczyć do nich można choćby budowę ciała, owłosienie, barwę głosu czy też obecność zarostu na twarzy
  • Wpływa na nastrój, agresję, popęd seksualny, ilość energii a nawet odporność
  • Reguluje przyrost masy mięśniowej oraz wzrost
  • Ma wpływ na poziom cholesterolu, ciśnienia krwi, krzepnięcie krwi
  • Pobudza rozrost prostaty, dlatego mężczyźni po 40. roku życia powinni regularnie badać poziom enzymu PSA

 

Jak widać, testosteron pełni kluczowe funkcję u mężczyzn. Jego poziom zmienia się wraz z wiekiem, stylem życia, kondycją organizmu, a nawet pory dnia. O ile dobowe wahania poziomu testosteronu są czymś naturalnym, o tyle duże niedobory lub zbyt wysoki poziom tego hormonu, dawać mogą wiele uciążliwych i poważnych następstw. Zaliczyć do nich można apatię, niepłodność, zanik libido, problemy z układem krążenia i poziomem cukru we krwi a także zaburzenia koncentracji.

 

Warto kontrolować!

 

W przypadku takich objawów, lub innych niepokojących symptomów, należy bezzwłocznie udać się do lekarza urologa oraz wykonać badanie poziomu testosteronu. Szybkie podjęcie odpowiedniego leczenia poprawi samopoczucie, ale także pomoże zapobiec poważniejszym konsekwencjom zdrowotnym.