Częste wizyty w toalecie. Co to może oznaczać?

Kategoria: Blog

Jeśli częściej niż kilka razy dziennie oddajesz mocz i jeśli z tą czynnością fizjologiczną wiążą się nieprzyjemne odczucia, warto udać się na konsultację do urologa. Częstomocz bowiem może mieć całkiem błahe i szybko dające się usunąć przyczyny, lecz może także świadczyć o występowaniu bardziej groźnych chorób.

Co zatem oznaczają częste wizyty w toalecie?

Zakażenie układu moczowego

Do jednej z najczęstszych przyczyn zbyt częstego oddawania moczu należy zakażenie układu moczowego. Wywoływane jest przez obecność bakterii w drogach moczowych i wiąże się z brakiem należytej higieny lub dużą aktywnością seksualną. Towarzyszy mu ból w okolicy lędźwiowej, oddawanie moczu w nocy, problemy z trzymaniem moczu, a w szczególnych przypadkach wysoka temperatura oraz złe samopoczucie.

Problemy z prostatą

Poważniejszą przyczyną zbyt częstego oddawania moczu, zwłaszcza u panów po 50tym roku życia, mogą być problemy z prostatą, do których należy:

  • zapalenie prostaty
  • łagodny przerost prostaty
  • nowotwór prostaty

Powinniśmy zwrócić na to szczególną uwagę, jeśli moc wyjątkowo często oddajemy w nocy lub w godzinach wieczornych i jeśli czynności towarzyszą dolegliwości bólowe.

Sprawdź swoją apteczkę

Zdarza się również, że częstomocz ma bardziej błahe przyczyny, leżące w stylu naszego życia lub innych schorzeniach, z którymi wiąże się przyjmowanie określonych leków.
I tak, jeśli pijemy duże ilości płynów, w tym zwłaszcza kawy oraz herbaty, wówczas możemy spodziewać się, że dużo częściej odwiedzać będziemy toaletę. Podobnie, jeśli zażywamy preparaty, zawierające furosemid, torasemid oraz tiazydy. Leki moczopędne to leki stosowane w zespole nerczycowym lub obrzękach płuc, dlatego podczas wizyty u urologa warto mieć ze sobą listę przyjmowanych leków.

Częstomocz to przypadłość nie tylko krępująca i utrudniająca codzienne funkcjonowanie, zwłaszcza poza domem, lecz przede wszystkim niebezpieczna. Może być objawem groźnej choroby, a także przyczynia się do wypłukiwania z organizmu cennych substancji i soli mineralnych, dlatego warto niezwłocznie zgłosić się do lekarza, w celu sprawdzenia jego przyczyny.