Urolog to lekarz zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem chorób układu moczowo-płciowego. I chociaż problemy urologiczne są dość powszechne, to wciąż budzą w pacjentach zakłopotanie, które niekiedy bywa przyczyną odwlekania czy wręcz zaniechania wizyty u specjalisty. Takie zachowanie z całą pewnością nie jest korzystne dla naszego organizmu.
Kiedy udać się do urologa?
Lekarz urolog zajmuje się leczeniem wszelkich dolegliwości układu moczowo-płciowego, takich jak nietrzymanie moczu, stany zapalne, infekcje, impotencja, nowotwory czy zaburzenia funkcji układu. Gabinet urologiczny powinni odwiedzić zarówno mężczyźni, jak i kobiety, gdy zauważą u siebie dolegliwości takie jak m.in.:
- nietrzymanie moczu oraz ból przy oddawaniu moczu
- zmiany w moczu, np. krwiomocz, białkomocz, spieniony mocz, ciemny odcień moczu, ropa w moczu
- zmiany w ilości i częstotliwości oddawania moczu
- uczucie nieustannego parcia na pęcherz
- pieczenie lub swędzenie cewki moczowej
- pourazowy ból w okolicach podbrzusza
- zmiany w wyglądzie prącia, np. zaczerwienienie, obrzęki
- ból lub obrzęk jąder
Pierwsza wizyta u urologa
Pierwsza wizyta u urologa, bez względu na to, czy korzystamy z usług publicznej służby zdrowia, czy też odwiedzamy prywatny gabinet urologiczny, zwykle obejmuje dokładny wywiad z pacjentem. Wówczas dokonywana jest wstępna diagnoza oraz uzyskujemy niezbędne porady urologiczne. Pierwsza rozmowa z lekarzem jest niezwykle ważna, ponieważ to wówczas najczęściej specjalista dowiaduje się, jakie leki przyjmuje pacjent, jakich chorób doświadczył w przeszłości oraz czym charakteryzują się obecne dolegliwości. Im więcej szczegółów podasz, tym trafniejsze będzie zdiagnozowanie choroby i dobranie odpowiednich metod leczenia.
Czy do urologa potrzebne jest skierowanie?
Jeśli zamierzasz udać się do urologa przyjmującego w ramach publicznej służby zdrowia, musisz postarać się o odpowiednie skierowanie, wypisywane przez lekarza rodzinnego. Bez skierowania można skorzystać ze specjalistycznych usług lekarskich w prywatnym gabinecie urologicznym.