Jak zapobiec prostacie?

Kategoria: Blog

Gruczoł krokowy, znany też pod nazwą prostata lub strecz, stanowi część składową męskiego układu płciowego. Umiejscowiony jest poniżej pęcherza moczowego, w miednicy mniejszej. Gdy dochodzi do przerostu prostaty, gruczoł zaczyna uciskać cewkę moczową, prowadząc do zaburzeń w oddawaniu moczu. Jest to dolegliwość stosunkowo często diagnozowana u dojrzałych mężczyzn. Przerostowi prostaty można próbować zapobiec. Jak to zrobić?

Odwiedź swojego urologa!

Mężczyźni, którzy ukończyli 50. rok życia, powinni regularnie, co najmniej raz do roku, odwiedzić gabinet urologiczny w celu zbadania prostaty. Jeśli w twojej rodzinie odnotowano przypadek raka prostaty, powinieneś zgłosić się do urologa już po 45. roku życia. Profilaktyka jest niezwykle ważna. Dzięki temu można skutecznie zapobiec lub zminimalizować objawy towarzyszące dolegliwościom związanym z przerostem prostaty.

Zdrowa dieta

Problemom z prostatą można zapobiegać właściwie każdego dnia, prowadząc zdrowy tryb życia. Bardzo ważna jest odpowiednia dieta. Należy zmniejszyć ilość spożywanego nabiału oraz przetworzonych węglowodanów na rzecz produktów sojowych, zawierających izoflawony. Dieta powinna być bogata w cynk, którego doskonałym źródłem są m.in. ryby, ziarna zbóż, jajka, pestki dyni oraz warzywa korzeniowe. Należy jak najczęściej sięgać po produkty bogate w beta-karoten, błonnik, magnez, witaminy C i E, flawonoidy, kwasy tłuszczowe. W jadłospisie dojrzałego mężczyzny nie może zabraknąć również orzechów, soczewicy i kukurydzy, w których znajduje się kwas glutaminowy. Aby zapobiec rozrostowi prostaty oraz zwalczyć objawy jej zapalenia, warto wypijać raz dziennie łyżkę oleju lnianego. Niestety niesprzyjające są wszelkie napoje, w których składzie znajduje się kofeina, czyli kawa, czarna herbata, coca-cola, kakao i napoje energetyzujące.