Jak przezwyciężyć wstyd przed urologiem?

Kategoria: Blog

Wstyd przed urologiem jest tym, co najczęściej powstrzymuje mężczyzn przed wizytą u lekarza. Tymczasem regularne kontrole u tego specjalisty pozwalają w porę wykryć wiele niebezpiecznych chorób, zagrażających życiu, a nawet zdrowiu.

Dlatego warto przezwyciężyć wstyd i w razie jakichkolwiek niepokojących objawów, czym prędzej udać się do specjalisty. Na przezwyciężenie wstydu przed urologiem istnieją dwa sprawdzone sposoby: uzbrojenie się w solidną wiedzę o tym, jak wygląda wizyta oraz zgłoszenie się do lekarza, do którego będziemy mieli pełne zaufanie.

Z naszego wpisu dowiesz się, jakimi cechami powinien wyróżniać się dobry urolog oraz jak przebiega wizyta.

Przebieg wizyty

Pierwszy etap wizyty u urologa to rozmowa z pacjentem w trakcie której lekarz pyta o różnego rodzaju przykre dolegliwości. Jeśli uzna że zgłaszane symptomy są niepokojące, wypisze skierowanie na badania krwi lub na oznaczenia odpowiednich markerów. Nie wahajmy przyznać się do nietrzymania moczu lub bólu podczas jego oddawania, parcia na pęcherz lub pieczenia. Kolejnym etapem jest budzące wstyd u wielu pacjentów, badanie per rectum, polegające na wprowadzeniu przez lekarza do odbytnicy pacjenta palca w gumowej rękawiczce. Lekarz w ten sposób bada okolicę odbytu i sprawdza, czy nie występują tam otarcia, pęknięcia, żylaki, a także zmiany o podłożu nowotworowym.

Cechy dobrego urologa

Dobry urolog to taki, który dzięki swojemu profesjonalizmowi pomoże pokonać wstyd oraz stres, towarzyszący wizycie. Zweryfikujmy na forach internetowych, czy przeprowadza on wywiad zdrowotny w sposób dyskretny oraz nienachlany, jednocześnie uzyskując potrzebne informacje. Badanie prostaty powinien przeprowadzać w sposób delikatny, a zarazem sprawny i szybki.

Ponadto ważne jest doświadczenie lekarza, zdobywane w placówkach akademickich, a także podczas szkoleń zagranicznych. Dobry urolog będzie stale podnosił swoje kompetencje i kwalifikacje, a także będzie na bieżąco z medycznymi nowinkami. Indywidualne podejście do pacjenta, kompleksowa opieka medyczna, fachowe porady i konsultacje, bezstresowa atmosfera i dysponowanie najnowocześniejszym sprzęt; oto czym powinien charakteryzować się dobry urolog.