7 najczęstszych przyczyn zaburzeń erekcji u mężczyzn

Kategoria: Blog

Przyczyn zaburzeń potencji męskiej może być kilka. Często wynikają one z nieodpowiedniego stylu życia, ale mogą też wiązać się z pewnymi blokadami czy problemami natury psychologicznej bądź psychicznej. W przypadku zaburzeń wzwodu i potencji męskiej warto udać się do lekarza urologa, który na podstawie szczegółowego wywiadu z pacjentem będzie w stanie wstępnie ocenić, jakie mogą być powody zaburzeń i – jeśli będzie to konieczne – zalecić dodatkowe badania.

W tym artykule przedstawimy najczęstsze czynniki przyczyniające się do zaburzeń erekcji u mężczyzn.

Dlaczego dochodzi do zaburzeń erekcji? 7 najczęstszych powodów

  1. Stres i zmęczenie. To częste przyczyny problemów z erekcją o współczesnych mężczyzn, również w młodym wieku. Kilkunastogodzinny tryb pracy, która dodatkowo wymaga dużego skupienia, może powodować ogólne wycieńczenie organizmu – fizyczne i psychiczne. Często taki styl życia, w którym nie ma czasu na odpoczynek, prowadzi nie tylko do zaburzeń w sferze seksualności, ale wręcz do depresji.
  2. Zła dieta i brak ruchu. Aktywność fizyczna i zdrowe odżywianie to podstawa zdrowia całego organizmu. Wpływa również na sprawność seksualną. Jeśli więc unikasz sportu i niezdrowo się odżywiasz, możesz odczuć skutki swoich działań również w relacjach intymnych.
  3. Palenie papierosów. U czynnych palaczy ryzyko wystąpienia problemów z erekcją jest niemal dwukrotnie większe niż u osób, które nie palą papierosów. Toksyczne związki zawarte w papierosach wpływają również na układ rozrodczy, zmniejszając objętość naczyń i ograniczając produkcję plemników.
  4. Sterydy. Steroidowe leki, które stosowane są nie z zalecenia lekarza, a na własną rękę, mogą powodować szereg skutków ubocznych. Jednym z nich jest zmniejszenie produkcji testosteronu, co z kolei przekłada się na problemy ze wzwodem.
  5. Problemy natury psychicznej. Bardzo często okazuje się, że przyczyn zaburzenia erekcji należy szukać nie w ciele, w psychice. Na sprawność seksualną może składać się wiele czynników, które wiążą się bezpośrednio z umysłem. Lęk z powodu gorszej sprawności fizycznej, obawa o uczucia partnerki, zahamowania seksualne wynikające z wychowania – tego rodzaju uwarunkowania psychologiczne mogą duży wpływ na życie seksualne, chociaż często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy.
  6. Problemy kardiologiczne. Problemy z potencją bardzo często ujawniają się u pacjentów z chorobami kardiologicznymi, gdyż erekcja jest ściśle związana z kondycją serca.
  7. Inne problemy zdrowotne, takie jak m.in. niedomagania neurologiczne związane z chorobami lub urazami kręgosłupa, częste infekcje układu moczowego, przerost gruczołu krokowego.