Na czym polega urografia?

Kategoria: Blog

Urografia to badanie polegające na specjalnym prześwietleniu RTG całego układu moczowego, czyli nerek, moczowodów oraz pęcherza moczowego. Badanie pozwala ocenić m.in. stan naszych nerek poprzez określenie ich położenia, kształtu, zarysu, ukrwienia i zdolności wydalniczych oraz złogów, kamieni i pęknięć nerki. Dzięki urografii, urolog może również stwierdzić istnienie torbieli lub guzów nerek i ocenić działanie całego układu moczowego.

Jak przeprowadza się urografię?

Urografia to badanie wykorzystujące dożylny kontrast, czyli specjalną substancje cieniującą (zazwyczaj stosuje się do tego celu jod), która przemieszcza się z krwią do nerek, przez układ moczowy. W trakcie badania, niektórzy pacjenci odczuwają uderzenie gorąca lub duszności zaraz po wstrzyknięciu kontrastu, jest ono jednak chwilowe i zazwyczaj szybko mija.

Po podaniu kontrastu, wykonuje się zdjęcia RTG. Robione są one w różnych przedziałach czasu, np. po 10, 20, 30 czy 60 minutach. Technik czasami umieszcza na brzuchu specjalny woreczek, który obciąża brzuch, przyśpieszając proces napełniania się nerek. Pod koniec badania pacjent proszony jest o opróżnienie pęcherza, jeśli to możliwe samodzielnie albo przy pomocy cewnika. Na sam koniec wykonuje się jeszcze jedno zdjęcie – aby sprawdzić, w jakim stopniu pęcherz się obniża. Jest to szczególnie ważne u kobiet, które mają problemy z nietrzymaniem moczu (ponieważ na tym zdjęciu widać obniżenie pęcherza poniżej spojenia łonowego).

Jak przygotować się do badania

Jeśli lekarz urolog skieruje nas na urografię, powinniśmy się do niej odpowiednio przygotować. Wieczorem najlepiej się wypróżnić, a rano na badanie udajemy się na czczo (możliwe jest też zjedzenie bardzo lekkiego śniadania). Przed badaniem, pacjent może pić wodę w nieograniczonych ilościach. Po badaniu, u niektórych pacjentów może wystąpić uczulenie na jod. Pamiętajmy, aby o wszelkich niepożądanych objawach uprzedzić lekarza albo technika wykonującego badanie. Badanie trwa zwykle około 30 minut. Wyniki przekazywane są pacjentowi w postaci opisu z dołączonymi zdjęciami rentgenowskimi.